مقالات آلومینیوم ایران آسیا

پروفیل آلومینیومی چیست؟

درب و پنجره آلومینیومی با این پروفیل ها ساخته می شوند و به تعریف  لغوی، پروفیل به معنای ثابت بودن مقطع در طولی مشخص است. در دنیای فلزات و ساخت و ساز، پروفیل انواع مختلفی دارد.یکی از اصلی‌ترین کاربرد پروفیل‌ها ، استفاده در ساخت درب و پنجره‌ها است.

آلومینیوم فلزی نقره‌ای رنگ با جلای فلزی، نرم، سبک و دارای قابلیت شکل‌پذیری بالایی است. از ویژگی‌های مهم آلومینیوم، وزن سبک و عدم زنگ‌زدگی می‌باشد. پروفیل اکستروژن آلومینیوم ، به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مصارف آلومینیوم به حساب می آید.

آلیاژهای آلومینیوم به دلیل داشتن خواص منحصر به فردی مانند نسبت استحکام به وزن بالا، قابلیت جوشکاری خوب، شکل‌پذیری عالی و مقاومت به خوردگی نسبتاً خوب، به گونه گسترده در انواع سازه‌ها، صنایع هوایی و دریایی، خطوط انتقال برق، وسایل نقلیه و… استفاده می‌شوند.

برای تولید پروفیل آلومینیوم، ابتدا ماده اولیه را که بیلت آلومینیومی نام دارد، تحت فشار بسیار بالا و درجه حرارت مناسب قرار می‌دهند. سپس آن را از میان قالب های مخصوصی حرکت می‌دهند.

به این ترتیب ماده اولیه تغییر شکل پیدا می‌کند و به اشکال مورد نظر درمی‌آید. به خاطر اعمال فرآیند حرارتی و فشار بالا روی فلز آلومینیوم، ماده اولیه کاملا تغییرشکل پیدا می‌کند و در نتیجه پروفیل آلومینیوم تولید می‌شود.

پنجره آلومینیومی چه ویژگی هایی دارد؟

هنگامی که صحبت از پنجره های آلومینیومی می شود، در اولین برخورد به یاد پنجره های ساختمان های بسیار قدیمی می افتیم. این نوع پنجره‌ها، اولین نسل از درب و پنجره‌های غیرآهنی بودند، که از نظر عایق بودن از پنجره‌های آهنی کاربردی تر بودند. به همین دلیل، پس از ورود به بازار، مورد توجه ویژه ای قرار گرفتند

در حال حاضر و پس از گذشت سال ها از ورود پنجره آلومینیومی به بازار، با پیشرفت تکنولوژی، درب و پنجره‌ دوجداره آلومینیومی به شکل جدید و متفاوتی به بازار عرضه می شود. پروفیل‌های آلومینیومی، زمانی که همراه با شیشه‌های دوجداره مورد استفاده قرار می‌گیرند، به صورت کامل عایق خواهند بود و دیگر سرما، گرما، گرد و غبار یا سر و صدا از آن‌ها وارد محیط نمی شود.

هرمتریال ویژگی منحصر به فرد خود را دارد.یکی از پرمصرف ترین متریال برای ساخت در وپنجره از زمان های قدیم تا امروز که این صنعت بسیار پیشرفت کرده است آلومینیوم بوده.این متریال به دلیل اینکه سبک میباشد برای ساخت درب و پنجره ها ازاین جنس استفاده میکنند و از اهن در ساخت و ساز به جز موارد خاص از اهن استفاده میکنند.این سبک در طرح و رنگ و مدل های مختلفی ساخته و تولید میشود.و تنوع بسیار زیادی دارد که فردی با هر سلیقه ای ازاین سبک هم خوشش می آید و مورد پسند او میباشد.

چرا پنجره آلومینیومی

پروفیل های استفاده شده در پنجره آلومینیومی شیمیایی نیستند و به طبیعت ضرر نمیرسانند.یکی از قوی و محکم ترین فلز ها آلومینیوم است که به راحتی میتوانید آن را تهیه کنید زیرا این آلیاژ بسیار در دسترس است.
پنجره‌ هایی که از آلومینیوم ساخته شده است می‌توانند صفحه های بزرگ را نگه دارند.
پنجره های آلومینیومی مقاومت بالایی در برابر ضربه و خوردگی‌ها دارند به همین دلیل نیاز زیادی به تعمیرات ندارند.پنجره های آلومینیومی رنگ های بسیاری متنوعی دارند که مناسب با هر سلیقه ای میباشند.و با این نوع پنجره ها میتوانید ساختمان های خود را زیبا کنید.به دلیل اینکه پروفیل آلومینیومی باریک هستند نور روز بیشتری وارد ساختمان میشود.کسانی که دوست دارند خانهایشان پرنور و دلباز وبزرگ باشد میتوانند از این پنجره ها استفاده کنند.

مزایای پنجره  آلومینیومی

مزایای پنجره آلومینیومی، عبارتند از:

قدرت پنجره آلومینیومی

قاب آلومینیومی در مقایسه با سایر فریم‌ها، استحکام بیشتری را فراهم می کند. وزن پنجره آلومینیومی یک سوم پنجره‌های آهنی است.همچنین نسبت وزن به استحکام آن بسیار ویژه است.

نصب آسان

درب و پنجره دوجداره آلومینیومی بسیار سبک‌تر از فریم درهای معمولی است. سبک وزن بودن طبیعی این درها نصب آن را ساده تر می نماید.

مقاومت

پنجره دوجداره آلومینیومی مقاوم‌تر از فریم‌های ساخته شده از چوب‌ و یا آهن و یو‌پی‌وی‌سی و همچنین قیمت آن مناسب تر است. و همچنین میزان انقباض و انبساط کمتری در مقایسه با متریال نام‌برده داراست. همچنین پنجره آلومینیومی در مقابل تغییر رنگ و تابش آفتاب وبارش باران و آلودگی هوا و گرد و غبار مقاوم است و غیر قابل اشتعال است. پنجره دوجداره آلومینیومی از نظر مقاومت در برابر رطوبت، در و پنجره دوجداره آلومینیومی قابل رقابت با فولاد ضد زنگ و یا فایبرگلاس است.

در و پنجره‌ دوجداره آلومینیومی عایق صوتی و حرارتی مناسبی هم محسوب می‌شوند. پنجره آلومینیومی پنجره دوجداره تا ۶۰ درصد در مقابل گرما و سرما عایق حرارتی هستند.  همه این عوامل باعث می‌شود طول عمر این پنجره افزایش یابد.

اغلب فریم‌های آلومینیومی با پوششی از اکسید به بازار عرضه می شوند. این پوشش قادر به از بین بردن مشکل خوردگی و سوراخ شدن فریم است که موجب می‌شود فریم پروفیل نسبت به رطوبت، ایمنی داشته باشد. در نتیجه این پنجره ها انتخابی مناسب برای درهای بیرونی هستند که باید در برابر شرایط آب و هوایی خارجی مقاومت نمایند. همچنین چارچوب در‌های چوبی در مقابل رطوبت ایمن نیست و در فلزی نیز دچار خش و خوردگی خواهد شد.

حفظ و نگهداری آسان درب دوجداره

نگهداری و حفاظت از در و پنجره دوجداره آلومینیومی بسیار آسان است. چنین فریم‌هایی را می توان به طور مرتب با اسفنج مرطوب تمیز نمود. معمولا نیازی به نقاشی‌های منظم و یا رنگ‌آمیزی برای حفظ ظاهر سطح آلومینیوم وجود نخواهد داشت.

 زیبایی و تنوع رنگی پنجره آلومینیومی

پنجره‌های دارای پروفیل آلومینیومی تنوع بسیار بالایی در رنگ‌ دارند، همچنین این پنجره‌ها از زیبایی بالایی نیز برخوردار هستند.

زنگ نمیزند و سال های طولانی تغییر رنگ نمیدهد.

در مقابل رطوبت مقاوم است و قابل قیاس با پنجره های اهنی نیست.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت پنجره آلومینیوم

در قیمت گذاری پنجره آلومینیومی عواملی زیادی تاثیر میگذارند.بسته به نوع پنجره و سلیقه و نیاز شما این قیمت مشخص میشود.

> چه نوع یراق آلاتی استفاده میشود

> چه نوع منتاژی دارد

> هزینه ایاب ذهاب و حمل پنجره ها تا محل مورد نظر

> اندازه پنجره چقدر است بزرگ است یا کوچک بسته به طول و عرض پنجره

> نوع پروفیل استفاده شده در پنجره

> از چه نوع شیشه استفاده شده

> هزینه نصب

پنجره آلومینیومی دوجداره چیست؟

درب و ٖپنجره دوجداره آلومینیومی یا درب و پنجره‌های ساخته شده از پروفیل‌های آلومینیومی، نوعی از درب و پنجره‌ها هستند، که از گذشته تا زمان حال مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در واقع درب و پنجره آلومینیومی یکی از انواع قدیمی پنجره‌ها به حساب می‌آید، که نسل اول آن در زمان گذشته طرفداران بسیاری داشته است.

نسل اول درب و پنجره‌های آلومینیومی، با استفاده از میل‌گردهایی به هم متصل می‌شدند و امکان نداشت، که آن‌ها را تبدیل به درب و پنجره‌های دوجداره کرد.

به این ترتیب، برای بالا بردن کیفیت این جنس از درب و پنجره‌ها، نسل دوم آن‌ها که به درب و پنجره‌های اس تی معروف بود، تولید و وارد بازار شد. درب و پنجره‌های اس تی قابلیت دوجداره شدن را داشتند اما باز هم درزهایی در آن‌ها وجود داشت، که باعث می‌شد معایبی داشته باشند.

معایب درب و پنجره‌های آلومینیومی اس تی، به قدری بود، که دوجداره بودن آن‌ها را به چشم نمی‌آورد و باعث شد، که تولید کنندگان درب و پنجره‌ دو جداره آلومینیومی به فکر نوآوری جدید باشند.

امروزه، تولید کنندگان با توجه به همه تجربیاتی که از گذشته تا کنون کسب کرده‌اند، درب و پنجره‌های آلومینیومی بندینی را تولید کرده‌اند. درب و پنجره‌ دوجداره آلومینیومی بندینی، جدیدترین پروفیل تولیدی در کشورمان هستند، که قیمتی بسیار مناسب و کیفیتی بسیار عالی و قابل قبول دارند.

پنجره‌ دوجداره آلومینیومی نسبت به سایر انواع پنجره‌ها برتری‌هایی دارد. پروفیل پنجره‌ دوجداره آلومینیومی مانند پنجره یو پی وی سی، شیمیایی نیستند و جزئی از طبیعت به حساب می‌آیند.

آلومینیوم بدون شک قوی‌ترین فلز در دسترس امروز بر روی زمین است. پنجره‌های آلومینیومی قادر به نگهداری از پنل‌های شیشه‌ای بزرگ هستند.

همچنین پنجره‌هایی که از جنس پروفیل آلومینیوم تولید می‌شوند، با توجه به ویژگی مقاومت در برابر خوردگی‌شان، نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی بعد نصب دارند. این نوع پنجره‌های دارای طیف رنگی وسیع و متنوعی هستند و با هر سلیقه‌ای جور درمی‌آیند.

به علاوه، پروفیل پنجره آلومینیومی معمولا قوی و پایدار هستند و قادر به مقاومت در برابر شدیدترین عناصر و تغییرات جوی می‌باشند. این پنجره‌ها دارای انعطاف‌پذیری فراوانی هستند و می‌توان آن‌ها را برای پنجره‌هایی با ابعاد و اندازه‌های مختلف طراحی کرد. همین موضوع باعث محبوب شدن این پروفیل در بین معماران و طراحان ساختمان شده است.

پروفیل‌های آلومینیومی برای پنجره‌ها، فریم‌های باریک‌تری در مقایسه با پروفیل‌های UPVC دارند و باعث می‌شوند نور بیشتری از پنجره به خانه وارد شود و این موضوع در زیباسازی و نورگیری فضای داخلی خانه موثر است.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *